…aj v tom najhoršom/ …even in the worst

...aj v tom najhoršom- Gabrielle Bernátová

Sometimes it happens to us that despite all the love we recieved from partner, we are not able to say the truth. Truth can hurt and dissapoint. The idea that we loose close person forces us to reflect on what the other one means to us in true sense of the word. What we willing to sacrifice, lose but also how much pain are we able to carry on our shoulders.

It’s said that love conquers all but it does much more. It forces us to be fragile porcelain puppets in the hands of so-called fate, which can get us to fall on our knees and ask God for help. And that’s just because it makes him well.

Continuation of book „For better for worse“

 

Niekedy sa nám stane, že napriek všetkej láske, ktorú od partnera dostávame, nie sme schopní vysloviť pravdu. Pravda vie poriadne sklamať a bolieť. Predstava toho, že stratíme blízku osobu nás núti zamýšľať sa, čo pre nás ten druhý znamená v tom pravom zmysle slova . Čo sme ochotní obetovať, stratiť, ale aj akú ťarchu bolesti zvládneme uniesť na pleciach. Vraví sa, že láska hory prenáša. No ona robí viac. Núti nás, byť krehkými porcelánovými bábkami v rukách takzvaného osudu, ktorý nás vie prinútiť padnúť na kolená a prosiť Boha o pomoc. A to len preto, že mu to robí dobre. Pokračovanie diela V dobrom aj v zlom.

Kúpiť môžete tu:

https://www.martinus.sk/?uItem=231371

...aj v tom najhoršom - Gabrielle Bernátová
…aj v tom najhoršom – Gabrielle Bernátová

Úryvok:

Spoločne s Kingom stojí pred prahom do Patrikovej ordinácie. Od momentu, ako vyšla od gynekologičky, ju oblieva studený pot. Má strach. Veľmi veľký strach. Nechce znova prísť o svoje detičky. Nezvládne to, ak sa zopakuje história, aj keď to malo úplne inú príčinu.

„Poď s ňou rýchlo dovnútra,“ povie Zuzana rázne, hneď ako otvorí dvere a uvidí Sabíninu bledú tvár.

King vezme manželku do náručia a rýchlo ju prenesie na posteľ vedľa Zuzaninho stola.

Patrik okamžite vykročí k nim. „Volala mi gynekologička. Sabína, si v poriadku?“ pristúpi k nej a chápavo sa pozrie na bratrancovu ženu.

King stojí vedľa nej a drží ju za ruku.

„Povedz mi, že moje detičky budú v poriadku, ja… nechápem, č… čo mi tam povedala. Prídem o bábätká?“ pozrie na svojho lekára so zúfalstvom v očiach.

„Nebudeme robiť predčasné závery, dobre? To, že opúchaš a bolia ťa nohy, nesúvisí s tehotenstvom. Zoberiem ti teraz krv a moč a zariadime sa podľa výsledkov. Musíš veľa piť, hlavne čistú vodu, žiadne sladké malinovky. Teraz ti vypíšem výmenný lístok a pôjdeš k urológovi. Je to môj spolužiak z vysokej, je to fajn chlapík. Zistíme, čo ti je, ale ty sa hlavne upokoj, detičky sú v poriadku. Videla si ich predsa na sone.“

Sabi sa posadí a pohľad uprie na svojho manžela. Vôbec sa nezapodieva otázkou, prečo ju Patrik hneď posiela k urológovi.

„Bude to dobré, uvidíš, nebude to nič strašné. Zostaneš doma, nebudeš chodiť do práce a hotovo. Budeme mať dve bábätká, čo znamená, že aj veľa práce. Zuzana ti zoberie krv a ja sa porozprávam s Patrikom.“ Vtíska jej bozk na pery a sklesnutý odchádza s Patrikom do druhej miestnosti.

Hneď ako za sebou King zavrie dvere, spustí na Patrika lavínu otázok: „Tak čo jej je? Potrebujem, aby bola v pohode, tá doktorka ju totálne vyplašila. Čo si myslela, že ju to nechá chladnou? Sakra, je to moja žena! Takýmto spôsobom sa mi zrúti. Ledva som ju dal dokopy a teraz toto?“ vybuchne a sadá si na ponúkanú stoličku pri lekárovom stole.

„Po mne ziapať nemusíš. Počuj, pozeral som si poriadne jej zložku a ona mala od malička problémy s obličkami. Opakované zápaly močových ciest, vysoké hladiny leukocytov v moči. Musím jej urobiť testy na kreatinín, bilirubín a podľa toho sa zariadime. To, čo opísala, sú príznaky zlyhávania obličiek a pri tých problémoch, ktoré mala v detstve, by som sa ani nečudoval. Okrem toho jej stav spred dvoch rokov tomu tiež nepridal. Preto bola gynekologička taká vážna. Sabína za normálne považuje veci, ktoré by už niekto druhý dávno riešil. King, ona si doteraz neuvedomila, že s ňou nie je niečo v poriadku. Volal som s jej lekárom v Bostone, poslal mi skeny jej karty. Poriadne sme si to prečítali a ten plod sa vtedy neuškrtil pupočnou šnúrou. Ona sa vyhladovala do takej miery, že telo ho nemalo čím živiť. Neviem, čo presne sa tam odohralo, ale podľa týchto papierov trpela Sabína veľmi silnou anorexiou,“ vysvetľuje Patrik a v Kingových očiach vidí zdesenie. Okamžite vyťahuje mobil a niekomu volá.

„Áno?“ dvíha Chris rozospato.

„Prečo si mi nepovedal, že Sabína mala anorexiu a že ten potrat súvisel s tým?“ vybehne naňho. Počuje, ako Chris ide do inej miestnosti.

„Nebolo to najjednoduchšie obdobie. Volala mi potom, čo potratila. Keď som za ňou prišiel do nemocnice… King, ten pohľad by si ani ty sám neuniesol. Bola kosť a koža. Povedali mi, že ten malý v nej umrel na vyhladovanie alebo také niečo, dosť dobre som nepochopil, čo mi hovorili. Keď som ju odtiaľ zobral, nevedel som, ako jej pomôcť, preto som rýchlo zalarmoval Sama. Je vyštudovaný psychológ, vedel lepšie než ja, ako na ňu ísť. On mi povedal, že trpí anorexiou. Snažili sme sa ju dať dokopy. Mala neskutočné depresie. Nezaberali jej lieky. Celé noci preplakala a cez deň pozerala do steny ako duchom neprítomná. A keď už bola ako-tak v poriadku a trochu pribrala, sľúbil som jej, že to nikdy nikomu nepoviem. Ona sa neskutočne obviňuje za to, že prišla o dieťa. Keby som ju vyhľadal, nemuselo sa to stať. Je to moja chyba. Musíš pri nej stáť. Položí ju to. Ja sa pokúsim s Danym a Christine prísť čo najskôr, aby sme boli pri vás, a Sabína aspoň príde na iné myšlienky,“ ťažkopádne si vzdychne.

„Nie je to tvoja chyba, ale chyba toho kokota, čo sa na ňu vyjebal a nezaujímal sa, čo s ňou bude. Dík, že si mi to povedal. Budem ti volať, ako na tom je.“ King v ruke gniavi mobil a snaží sa ovládnuť neskutočný hnev. Pozrie na bratranca: „Ako sa jej dá pomôcť?“

„Najprv počkáme na výsledky a potom ti poviem postup. Tu máš ten výmenný lístok, výsledky pošlem rovno urológovi, nech testy nemusí znova robiť on. Čím skôr budeme vedieť, ako na tom je, tým lepšie. Keby niečo, som stále tu, pre teba aj pre ňu,“ povie podporujúco.

Spoločne vychádzajú z miestnosti a stretávajú sa so Sabíniným úsmevom.

„Fakt si pre desať korún prebehol po školskom ihrisku len v slipoch s jahôdkami?“ pýta sa so smiechom.

Kingovi zamrzne úsmev na tvári. „Ty si jej to fakt povedala?“ zazrie na Zuzanu. „Na svoju obranu môžem povedať, že som mal jedenásť a desať korún bol vtedy celý majetok. A tie jahôdky boli celkom pekné,“ doberá si sám seba, aby mohol znova vidieť úsmev svojej manželky.

„Tak vidíš, že viem ľudí aj rozveseliť, nie len rozplakať,“ Zuzana pozrie na svojho muža.

„Áno, drahá, máš ten dar. To bol dôvod, prečo som sa s tebou oženil. Dokázala si ma aj na našej svadbe rozplakať smiechom,“ strieľa si z nej Patrik a potom upriami vážny pohľad na Sabi. „Výsledky pošlem rovno Tomášovi, to je urológ, ktorý bude s tebou všetko riešiť. Teraz choď domov a poriadne si oddýchni. King sa o teba postará.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *