Ako píšem

Život náš každodenný

Písať som začala ako stredoškoláčka, mala som osemnásť rokov, prerušila som školu a potrebovala som nahromadené emócie nejakým spôsobom dostať zo seba von. Priateľky mi vtedy nič nehovorili, takže som si našla ventil v podobe písania. Moje prvé pokusy mám napísané na papieri.

Moje diela sú iné. Iné v tom, že sa nehrám so slovíčkami, pomenúvam veci správnymi menami a nebojím sa v knihách použiť vulgarizmy. Knihy, ktoré píšem sú väčšinou z mafiánskeho prostredia. Ak si však myslíte, že tam ide hlavne o strieľanie, vraždy, vydieranie…, tak ste na omyle. Áno opisujem tam aj tvrdé praktiky podsvetia, ale v mojich knihách kladiem hlavne dôraz na tú rodinnú stránku veci. Rozoberám v nich vzťahy, dôvody konania postáv, ktoré sú niekedy dosť chaotické. Preto to ako píšem je v samej podstate mojou značkou.

Kde píšem?

V zásade píšem vždy a za každých okolností za stolom a na PC, už som to skúšala aj v mobile, či na tablete, ale to bola čistá smrť.

Kedy píšem?

Najlepšie sa mi píše v noci, to je čas, kedy mám najviac pokoja a môžem sa plne sústrediť na písanie.

Inšpirácia?

Inšpiráciu nachádzam v bežnom živote, v ľuďoch a situáciách, ktorých som svedkom. Nie vždy je všetko dokonalé a tak to má byť. Práve v tých nedokonalostiach sa dokonalosť skrýva.

Moje pracovné pomôcky

Huawei MateBook

písanie a editácia

Tento malý notebook-čik mi kúpil manžel, aby som sa mohla ľahšie prepravovať vlakom a nemusela vláčiť veľký notebook. Tým, že je dotykový, malý a tenký mi poskytuje úplný komfort, ktorý potrebujem. Netreba zabúdať, že je výkonný. 

Knihy

ak chcem písať hodnoverne, musím aj čítať

Áno, keď človek nechce písať stále o tom istom a má potrebu svoju tvorbu posunúť ďalej, musí sa aj vzdelávať. Nie raz mi bolo vytknuté, že niektoré situácie v mojich knihách nekorešpondujú s realitou, no dávam si veľký pozor, aby som hodnoverne opisovala situácie, či strasti hlavných hrdinov a preto k písaniu patrí aj samovzdelávanie. 

Pero a papier

prvá pomoc

Je o mne známe, že svoje prvé dielo som písala rukou do zošita a veľakrát sa k tomu aj vrátim. To nevravím o tom, že je to prvá pomoc pri múze, kedy si potrebujem rýchlo zapísať myšlienku. 

Známkou odvahy v dnešnom konformnom svete je schopnosť stáť si za svojím presvedčením – nie tvrdohlavo či vzdorovito (toto je znakom obranného postavenia, nie odvahy), ani v geste odplaty, ale jednoducho preto, že práve toto je vaša viera.

Rollo May

Gabrielle Bernátová