Košík(0)

Stojíme za Lenkou Janátovou

Sme na Slovensku, takže sa veľmi často (priamo, či nepriamo) stretávame s nespravodlivosťou. Pretože jedni sú si síce rovní, ale sú tu aj tí rovnejší.

V štáte, kde zlyhávajú všetky štátne inštitúcie, nemôžeme predsa očakávať, že matka s dvomi deťmi bude niečím tak výnimočná, že by sa malo prihliadať na jej situáciu.

Keď som si prečítala príspevok Lenky Janátovej, krútila som hlavou, či je to vôbec možné. No a potom som sa pousmiala, že veď tu sú iné veci možné, nie taká “banalita” ako odtrhnutie matky od detí, na základe neschopnosti vyšetrovateľa nájsť osobu, ktorá býva niekoľko rokov na jednej adrese. Všetko sa rieši ľahšie, ak sa danému človeku nemusíte pozerať do očí. Dokonca aj niečo také ako oboznámiť súd s tým, že žena vzorne sa starajúca o dve deti, žije túlavým životom. Čo je do neba volajúce klamstvo.

Lenka Janátová sa previnila jedným. V čase svojich osemnástich narodenín jej bola prednejšia dcéra, ako neuváženosť. Zo dňa na deň sa ocitla s dieťaťom na ulici a potrebovala mu dať jesť. Samozrejme, ako to už býva zvykom, štát sa nedokázal postarať a ani pomôcť.

Na osvetlenie situácie. Lenka presvedčila štyroch priateľov, aby jej zobrali paušál a ona mohla predať mobily. Chcela svojej malej dcérke zabezpečiť stravu a bývanie. Jej priateľ, s ktorým dieťa má, jej nedokázal pomôcť a tak sa ocitla v bezvýchodiskovej situácii. Problém nastal, keď Lenka nedokázala paušály platiť a dvaja priatelia ju udali na polícii. Tie štandardné výsluchy, kedy vám niekoľko hodín do hlavy tlačia odpovede, na ich otázky veľa z nás pozná. A úprimne, rozklepaná matka, bez právnika a akejkoľvek možnosti brániť sa, podľahla. Priznala sa k podvodu, čo vlastne ani podvod nebol, pretože to by museli ísť sedieť aj jej priatelia, či nie? Veď aj oni z toho mali peniaze a s podvodom predsa súhlasili.

Tak prišlo k tomu, že Lenka dostala podmienku s tým, že musí vyplatiť dlh. Jednému priateľovi dlh spláca, s druhým sa nevie skontaktovať a ďalším dvom bola stále dlžná. Dlhy, nestihla v podmienke vysplácať, pretože musela živiť deti. Kde je vôľa, tam je cesta. Tak nejako sa to hovorí, či? Lenka sa snažila dlhy splácať podľa svojich možností. Nemá nikoho, kto by jej pomohol. Takže po uplynutí podmienky, dvaja priatelia znova podali trestné oznámenie a keďže vyšetrovateľ bol neschopák, hodný titulu policajt, uzavrel vec s tým, že je to bezdomovkyňa a hotovo. Na čo si zisťovať, kde chodia deti do škôlky, keď to ide aj ľahšie. Zničíme predsa život mladej matky a budeme sa tváriť, že veď to nesplatila. Tým pádom celý súd o jej nástupe do výkonu trestu prebehol bez nej, bez obhajoby sa a možnosti vysvetliť situáciu.

Pani prezidentka jej žiadosť o milosť zamietla, ale teraz na to ideme inak. Lenka má už dlh voči dvom priateľom (ktorí podali TO) splatený a preto vás chcem požiadať milí moji priatelia o váš podpis. S čo najväčším počtom podpisov chceme prísť za pani prezidentkou a ukázať jej, že všetci stojíme za Lenkou a jej malinkými deťmi, ktoré potrebujú svoju maminu. Nie preto, že by neurobila chybu, ale preto, že si chybu priznala, dlh vyplatila a napriek tomu sa s ňou zachádza ako z druhotriednym tovarom, a to si ako matka nezaslúži. Pôjdete do toho s nami? Lenkine deti trpia, sama psychiatrička potvrdila, že odlúčenie detí od matky by malo minimálne na Lenkinu dcéru priam devastačné následky.
Ak s nami súhlasíte a stojíte za Lenkou, podpíšte, PROSÍM, túto petíciu a zdieľajte jej príbeh medzi ľudí. Veď ak nepomôže štát, pomôžeme si my navzájom.
close

Prihláste sa k odberu noviniek

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Pridať komentár

Prihlás sa na odber

Produkty